NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Творчески отражения Спектакълът "Елизабет или кралицата девственица" е втората премиера на Драматичен театър - Пловдив
4232
Творчески отражения

Спектакълът "Елизабет или кралицата девственица" е втората премиера на Драматичен театър - Пловдив

Спектакълът "Елизабет или кралицата девственица" от Кристиан Симеон е втората премиера на Драматичен театър - Пловдив, част от фестивала "Сцена на кръстопът". Режисьор на представлението е Маргарита Мачева, а в ролята на една от най-великите личности - кралица Елизабет I, влиза Койна Русева. Премиерата е тази вечер в Камерна зала „Стефан Данаилов”. Преводът е на Наташа Колевска-Куртева, сценографията и костюмите на Ванина Цандева, музиката на Христо Намлиев

| 11 Септември 2024, 15:59 ч.
Спектакълът
Спектакълът "Елизабет или кралицата девственица" е втората премиера на Драматичен театър - Пловдив
Снимка © DFA

Спектакълът "Елизабет или кралицата девственица" от Кристиан Симеон е втората премиера на Драматичен театър - Пловдив, част от фестивала "Сцена на кръстопът".

Близо 1300 почитатели на Лили Иванова се събраха тази вечер в зала „Дружба“ в Хасково, където примата на българската естрада изнесе концерт в рамките на националното си турне. 

„Лили Иванова е не само моя любимка, но и на всички българи, защото тя безспорно е запазената марка на българската естрада. Затова и толкова много се вълнувам“, каза Елена Камбурова, дошла да слуша на живо изпълненията на известната певица. 

Концертът започна с бурни аплодисменти, а когато Лили Иванова се поклони пред публиката, присъстващите станаха на крака, скандирайки името .

Прозвучаха някои от най-популярните песни на примата, а между тях многократно в залата избухваха аплодисменти. Лили Иванова представи и хората от екипа си, като демонстрира уважението си към съвместната им работа с поклон пред всеки един от тях.

Публиката приветства музикантите от LI Orchestra

Световната премиера на филма "Радост" (Joy) с участието на известния британски актьор Бил Наи ще бъде на Лондонския кинофестивал, съобщи "Варайъти". 

Във филма, режисиран от Бен Тейлър по сценарий на Джак Торн, Наи играе хирурга Патрик Стептоу, който обединява сили с учения Робърт Едуардс (в ролята Джеймс Нортън) и медицинската сестра и ембриолог Джийн Парди (Томасин Маккензи), за да създадат първото в света "бебе в епруветка" през 1978 г. За работата по разработването на метода оплождане "ин витро" Едуардс е удостоен с Нобелова награда за медицина или физиология през 2010 г. 

Според синопсиса драмата възхвалява силата на упоритостта и чудесата на науката, проследявайки историята на трима визионери, които преодоляват огромни трудности и съпротива, за да осъществят мечтата си, и по този начин позволяват на милиони хора да мечтаят заедно с тях. 

Пр

Скелетът на стегозавър, който бе продаден за рекордната цена от 44,6 млн. щатски долара, е закупен от влиятелния американски милиардер Кен Грифин, предаде АФП. Той планира да предостави фосила на американска институция, която да го изложи.

Информацията за купувача е оповестена в „Уол Стрийт Джърнал“ и потвърдена пред АФП от източник, близък до сделката.

Кен Грифин е мениджър на хедж фондове, основател е на „Ситъдел“ (Citadel) и е дарител на Републиканската партия. През 2021 г. купува оригинално копие на Конституцията на САЩ за 43 млн. щатски долара и го предоставя на музей в щата Арканзас.

Според аукционна къща „Сотбис“, която организира продажбата в Ню Йорк, купувачът „възнамерява да проучи възможността за предоставяне на динозавъра на американска институция“. Фосилът, наречен „Ейпекс“ („Върхът“), се смята за един от най-пълните, намирани някога. „Ейпекс“ е ро

От 9 август до 10 септември всички жители и гости на град Панагюрище отново ще могат давидят оригинала на Панагюрското златно съкровище, съобщиха от Историческия музей в града. Последното му завръщане беше през ноември миналата година.

Деветте съда от тракийския сервиз ще заемат подобаващото си място в зала трезор в Исторически музей в Панагюрище. Тя е изградена изцяло с дарителски средства на "Асарел - Медет" АД и проф. Лъчезар Цоцорков, меценат на културата, добавят още от музея, като припомнят, че целогодишно в залата трезор в музейния комплекс постоянно е експонирано копие на Панагюрското златно съкровище.

Панагюрското съкровище е открито през 1949 г. и се състои се от 9 златни предмета с общо тегло малко над 6 кг - ритони, кани-ритони, амфора и една фиала. Счита се, че съкровището е от края на четвърти началото на трети век пр. Хр. Съдовете са с различни изображен

Международен симпозиум „Музиката на Дунавските държави“ се провежда в рамките на музикалния фестивал „Варненско лято“ с лекции и концерти в Градската художествена галерия във Варна. Форумът откри посланикът на Австрия в България Андреа Икич-Бьом. 

Това събитие е важно за нас, тъй като до края на тази година Австрия председателства Европейската стратегия за Дунавския регион, каза дипломатката и припомни, че Австрия е една от държавите учредителка на Дунавската стратегия. За нас е приоритет регионът, който е един от важните в Европа, да бъде стабилен и устойчив и да продължи да се развива с благоденствие и просперитет за всички граждани по течението на реката, добави тя. 

Музиката винаги е имала особено значение в Дунавския регион, свързващ Шварцвалд с Черно море, подчерта още Икич-Бьом и добави, че за нейния екип и за посолството е било

Режисьор на представлението е Маргарита Мачева, а в ролята на една от най-великите личности - кралица Елизабет I, влиза Койна Русева. Премиерата е тази вечер в Камерна зала „Стефан Данаилов”.

Преводът е на Наташа Колевска-Куртева, сценографията и костюмите на Ванина Цандева, музиката на Христо Намлиев. Актьорският състав включва още Ивана Крумова, Венелин Методиев, Борис Кръстев и Мартин Раков.

Авторът е измислил история, която се базира на реални личности, а отношенията между тях се развиват по много емоционален начин, посочи режисьорът Маргарита Мачева. Тя подчерта, че това е история-фикция и спектакълът няма претенция за историческа достоверност. В него кралицата се влюбва в един много по-млад от нея лорд. "Основата на представлението е вътрешният й конфликт между това тя да запази статута си на кралица и властта и желанието й да бъде влюбена жена. Години наред тя се е придържала само към поста, а единствената й любов е била Англия. В един момент човешките емоции надделяват и виждаме истински крехък човек, какъвто е всеки от нас", каза Мачева.

Според режисьорът пиесата е любопитна с това, че сменя два жанра - започва като комедия и свършва като трагедия. По един много особен начин с един жест рязко се сменя жанра, което бе огромното предизвикателство при работата с актьорите, коментира Мачева. 

Койна Русева участва в репетиционния процес едва шест дни. Не съм предизвиквала актьорската си природа по такъв начин, но реших да приема това предизвикателство, да се доверя, да рискувам, коментира актрисата. Тя допълни, че никога не е работила с този екип, но се чувства добре, на мястото си с ролята и колегите си.

Първият албум на младата певица Моника носи името на дебютната й песен – „Не пее сърце“, и включва общо шест авторски песни.

До свежото алтернативно звучене на Nervachka, която зарадва меломаните през миналия декември, се нареждат още четири нови заглавия – „Признание“, „Известие“, „Няма следа“ и „Въздух“, разказват от екипа на изпълнителката. 

Последната песен излиза с официално музикално видео, което е третото в рамките на това EP. Песента засяга темата за така наречения бърнаут – все по-често срещано явление в различните работни среди и засяга както големите компании и индустриални корпорации, така и хора със свободни професии, индивидуални артисти и занаятчии. „Въздух“ разказва историята

Вежди Рашидов създава паметник на българския политик Стоян Омарчевски (1885-1941).

По произведението той работи със скулптора Красимир Ангелов, съобщават от екипа на Рашидов.

По думите им идеята е на директора на Сатиричния театър „Алеко Константинов” - Калин Сърменов, който с подкрепата на зрителите е организирал дарителска кампания в театъра. Сърменов е посетил ателието на Вежди Рашидов, за да види паметника, направен първо от глина. Той е разказал, че от детството си се възхищава на делото на Стоян Омарчевски, което незаслужено е останало потънало в дебрите на историята, разказват от екипа на Рашидов.

„Още когато Калин Сърменов ми сподели идеята си за паметника, аз се  вдъхнових за творбата. Длъжни сме пред паметта на големите българи не само да се преклоним, но и да оставим знак за уважение и почит. Късата памет се опитва да обезцени

Никола Ганушев е един от най-изтъкнатите майстори в българската портретна живопис, голям майстор и на голото тяло. Това казва изкуствоведът Асен Василиев в книгата си, посветена на твореца. Днес се навършват 135 години от рождението на художника.

ВОЕНЕН ХУДОЖНИК ПО ВРЕМЕ НА ПЪРВАТА СВЕТОВНА ВОЙНА

Никола Ганушев е роден на 15 юни 1889 г. в Разград. Средното си образование той завършва в Разградската гимназия. Още докато е ученик, учителите му по рисуване – чешкия художник Вацлав Трунечек и живописецът Драган Данаилов откриват таланта му на художник. По тяхна заръка той заминава за Италия, където през 1913 г. завършва Академията за изящни изкуства „Албертина” в Торино при проф. Джакомо Гросо и Луджи Бели. Същата година Никола Ганушев се завръща в България и става учител по рисуване в София. В периода на Първата световна война (1914 – 1918) той е военен х

Творци от Южна Корея ще участват в международен пленер, организиран в град Левски от Общината и фондация "Аматерас".

Поканените автори са шестима и се очаква да пристигнат утре, съобщи главният експерт в Отдел "Образование, култура и спорт" в Община Левски Петя Чолакова.

Гостуването на творците е проект "Нови хоризонти" на фондацията, с който се цели да бъдат създадени културни мостове чрез съвременно изкуство. 

Южнокорейските творци ще посетят фолклорния събор "Тараклъка пее и танцува" в село Градище, ще разгледат някои от културно-историческите забележителности в Плевен. 

Финалът на пленера ще бъде поставен с откриване на изложба на 30 юли в Народно читалище "Георги Парцалев-1901". На нея ще бъдат представени произведения на съвременното изкуство - графика, скулптура, живопис, бижутерия, керамика и други. Част от творбите ще останат във фонда

Изпълнителите от британската група „Джайв Ейсис“ бяха удостоени с награда на името на д-р Емил Илиев, създател на международния джаз фестивал с неговото име в Боровец. Отличието им бе връчено в последната фестивална вечер от артистичния директор д-р Татяна Илиева. 

„С групата се познаваме повече от 13 години. Това е тяхното пето участие на международния джаз фестивал и второ на новата локация в курортен комплекс Боровец. През всички тези години тези хора бяха лоялни към паметта на съпруга ми, към мен, нашето семейство и към фестивала“, каза по време на награждаването д-р Татяна Илиева. 

Тя добави, че групата навсякъде е разпространила добрата слава на фестивала и на България. 

Д-р Илиева награди и четирима доброволци, които се включват за поредна година и помагат в организацията. Сертификати получиха тримата самоковски младежи Георги Стоилов, Вен

На моменти нямам идея какво иска този човек, коментира образа си на лорда Робърт Дъдли актьорът Борис Кръстев. По думите му лордът е непрекъснато разкъсван от проблема, че най-могъщата кралица е много влюбена в него и му дава короната, но е влюбен в друго момиче и му се иска да има и двете. Комичното и трагичното в образа е, че си мисли, че може да има и двете и нещата ще се оправят, каза Кръстев. 

Композиторът Христо Намлиев разкри, че заради рязката промяна на жанра в средата на спектакъла, е подходил много деликатно към звуковата картина.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Кинофестивалът в Сан Себастиан ще бъде открит с римейка на еротичната филмова класика "Емануела"
Кинофестивалът в Сан Сабастиан, Испания, ще бъде открит в петък с дългоочакваната прожекция на новата, феминистка версия на еротичната филмова класика "Емануела", режисирана от фра ...
Новата песен на Графа е „Един път на един милион“
„Един път на един милион“ е новата песен на Влади Ампов-Графа, съобщават от „Монте мюзик“. По думите им песента следва трендовете на 2024 година с електро-с ...
Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ ще се включи в Европейските дни на наследството с три изложби
С три изложби Регионалният исторически музей (РИМ) „Стою Шишков“ в Смолян ще се включи в Европейските дни на наследството, които се провеждат за 26-ти пореден път, съоб ...
Украйна предприе културен десант в САЩ
Украинският творчески проект „Културен десант“ предприе втория етап от американското си турне, което този път ще обхване южната част на САЩ, съобщава Укринформ. Основна ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Творчески отражения
4232
Творчески отражения

Спектакълът "Елизабет или кралицата девственица" е втората премиера на Драматичен театър - Пловдив

Спектакълът "Елизабет или кралицата девственица" от Кристиан Симеон е втората премиера на Драматичен театър - Пловдив, част от фестивала "Сцена на кръстопът".Режисьор на представлението е Маргарита Мачева, а в ролята на една от най-великите личности - кралица Елизабет I, влиза Койна Русева.

| 11 Септември 2024, 15:59 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Спектакълът
Спектакълът "Елизабет или кралицата девственица" е втората премиера на Драматичен театър - Пловдив
Снимка © DFA

Спектакълът "Елизабет или кралицата девственица" от Кристиан Симеон е втората премиера на Драматичен театър - Пловдив, част от фестивала "Сцена на кръстопът".

Режисьор на представлението е Маргарита Мачева, а в ролята на една от най-великите личности - кралица Елизабет I, влиза Койна Русева. Премиерата е тази вечер в Камерна зала „Стефан Данаилов”.

Близо 1300 почитатели на Лили Иванова се събраха тази вечер в зала „Дружба“ в Хасково, където примата на българската естрада изнесе концерт в рамките на националното си турне. 

„Лили Иванова е не само моя любимка, но и на всички българи, защото тя безспорно е запазената марка на българската естрада. Затова и толкова много се вълнувам“, каза Елена Камбурова, дошла да слуша на живо изпълненията на известната певица. 

Концертът започна с бурни аплодисменти, а когато Лили Иванова се поклони пред публиката, присъстващите станаха на крака, скандирайки името .

Прозвучаха някои от най-популярните песни на примата, а между тях многократно в залата избухваха аплодисменти. Лили Иванова представи и хората от екипа си, като демонстрира уважението си към съвместната им работа с поклон пред всеки един от тях.

Публиката приветства музикантите от LI Orchestra

Световната премиера на филма "Радост" (Joy) с участието на известния британски актьор Бил Наи ще бъде на Лондонския кинофестивал, съобщи "Варайъти". 

Във филма, режисиран от Бен Тейлър по сценарий на Джак Торн, Наи играе хирурга Патрик Стептоу, който обединява сили с учения Робърт Едуардс (в ролята Джеймс Нортън) и медицинската сестра и ембриолог Джийн Парди (Томасин Маккензи), за да създадат първото в света "бебе в епруветка" през 1978 г. За работата по разработването на метода оплождане "ин витро" Едуардс е удостоен с Нобелова награда за медицина или физиология през 2010 г. 

Според синопсиса драмата възхвалява силата на упоритостта и чудесата на науката, проследявайки историята на трима визионери, които преодоляват огромни трудности и съпротива, за да осъществят мечтата си, и по този начин позволяват на милиони хора да мечтаят заедно с тях. 

Пр

Скелетът на стегозавър, който бе продаден за рекордната цена от 44,6 млн. щатски долара, е закупен от влиятелния американски милиардер Кен Грифин, предаде АФП. Той планира да предостави фосила на американска институция, която да го изложи.

Информацията за купувача е оповестена в „Уол Стрийт Джърнал“ и потвърдена пред АФП от източник, близък до сделката.

Кен Грифин е мениджър на хедж фондове, основател е на „Ситъдел“ (Citadel) и е дарител на Републиканската партия. През 2021 г. купува оригинално копие на Конституцията на САЩ за 43 млн. щатски долара и го предоставя на музей в щата Арканзас.

Според аукционна къща „Сотбис“, която организира продажбата в Ню Йорк, купувачът „възнамерява да проучи възможността за предоставяне на динозавъра на американска институция“. Фосилът, наречен „Ейпекс“ („Върхът“), се смята за един от най-пълните, намирани някога. „Ейпекс“ е ро

От 9 август до 10 септември всички жители и гости на град Панагюрище отново ще могат давидят оригинала на Панагюрското златно съкровище, съобщиха от Историческия музей в града. Последното му завръщане беше през ноември миналата година.

Деветте съда от тракийския сервиз ще заемат подобаващото си място в зала трезор в Исторически музей в Панагюрище. Тя е изградена изцяло с дарителски средства на "Асарел - Медет" АД и проф. Лъчезар Цоцорков, меценат на културата, добавят още от музея, като припомнят, че целогодишно в залата трезор в музейния комплекс постоянно е експонирано копие на Панагюрското златно съкровище.

Панагюрското съкровище е открито през 1949 г. и се състои се от 9 златни предмета с общо тегло малко над 6 кг - ритони, кани-ритони, амфора и една фиала. Счита се, че съкровището е от края на четвърти началото на трети век пр. Хр. Съдовете са с различни изображен

Международен симпозиум „Музиката на Дунавските държави“ се провежда в рамките на музикалния фестивал „Варненско лято“ с лекции и концерти в Градската художествена галерия във Варна. Форумът откри посланикът на Австрия в България Андреа Икич-Бьом. 

Това събитие е важно за нас, тъй като до края на тази година Австрия председателства Европейската стратегия за Дунавския регион, каза дипломатката и припомни, че Австрия е една от държавите учредителка на Дунавската стратегия. За нас е приоритет регионът, който е един от важните в Европа, да бъде стабилен и устойчив и да продължи да се развива с благоденствие и просперитет за всички граждани по течението на реката, добави тя. 

Музиката винаги е имала особено значение в Дунавския регион, свързващ Шварцвалд с Черно море, подчерта още Икич-Бьом и добави, че за нейния екип и за посолството е било

Преводът е на Наташа Колевска-Куртева, сценографията и костюмите на Ванина Цандева, музиката на Христо Намлиев. Актьорският състав включва още Ивана Крумова, Венелин Методиев, Борис Кръстев и Мартин Раков.

Авторът е измислил история, която се базира на реални личности, а отношенията между тях се развиват по много емоционален начин, посочи режисьорът Маргарита Мачева. Тя подчерта, че това е история-фикция и спектакълът няма претенция за историческа достоверност. В него кралицата се влюбва в един много по-млад от нея лорд. "Основата на представлението е вътрешният й конфликт между това тя да запази статута си на кралица и властта и желанието й да бъде влюбена жена. Години наред тя се е придържала само към поста, а единствената й любов е била Англия. В един момент човешките емоции надделяват и виждаме истински крехък човек, какъвто е всеки от нас", каза Мачева.

Първият албум на младата певица Моника носи името на дебютната й песен – „Не пее сърце“, и включва общо шест авторски песни.

До свежото алтернативно звучене на Nervachka, която зарадва меломаните през миналия декември, се нареждат още четири нови заглавия – „Признание“, „Известие“, „Няма следа“ и „Въздух“, разказват от екипа на изпълнителката. 

Последната песен излиза с официално музикално видео, което е третото в рамките на това EP. Песента засяга темата за така наречения бърнаут – все по-често срещано явление в различните работни среди и засяга както големите компании и индустриални корпорации, така и хора със свободни професии, индивидуални артисти и занаятчии. „Въздух“ разказва историята

Вежди Рашидов създава паметник на българския политик Стоян Омарчевски (1885-1941).

По произведението той работи със скулптора Красимир Ангелов, съобщават от екипа на Рашидов.

По думите им идеята е на директора на Сатиричния театър „Алеко Константинов” - Калин Сърменов, който с подкрепата на зрителите е организирал дарителска кампания в театъра. Сърменов е посетил ателието на Вежди Рашидов, за да види паметника, направен първо от глина. Той е разказал, че от детството си се възхищава на делото на Стоян Омарчевски, което незаслужено е останало потънало в дебрите на историята, разказват от екипа на Рашидов.

„Още когато Калин Сърменов ми сподели идеята си за паметника, аз се  вдъхнових за творбата. Длъжни сме пред паметта на големите българи не само да се преклоним, но и да оставим знак за уважение и почит. Късата памет се опитва да обезцени

Никола Ганушев е един от най-изтъкнатите майстори в българската портретна живопис, голям майстор и на голото тяло. Това казва изкуствоведът Асен Василиев в книгата си, посветена на твореца. Днес се навършват 135 години от рождението на художника.

ВОЕНЕН ХУДОЖНИК ПО ВРЕМЕ НА ПЪРВАТА СВЕТОВНА ВОЙНА

Никола Ганушев е роден на 15 юни 1889 г. в Разград. Средното си образование той завършва в Разградската гимназия. Още докато е ученик, учителите му по рисуване – чешкия художник Вацлав Трунечек и живописецът Драган Данаилов откриват таланта му на художник. По тяхна заръка той заминава за Италия, където през 1913 г. завършва Академията за изящни изкуства „Албертина” в Торино при проф. Джакомо Гросо и Луджи Бели. Същата година Никола Ганушев се завръща в България и става учител по рисуване в София. В периода на Първата световна война (1914 – 1918) той е военен х

Творци от Южна Корея ще участват в международен пленер, организиран в град Левски от Общината и фондация "Аматерас".

Поканените автори са шестима и се очаква да пристигнат утре, съобщи главният експерт в Отдел "Образование, култура и спорт" в Община Левски Петя Чолакова.

Гостуването на творците е проект "Нови хоризонти" на фондацията, с който се цели да бъдат създадени културни мостове чрез съвременно изкуство. 

Южнокорейските творци ще посетят фолклорния събор "Тараклъка пее и танцува" в село Градище, ще разгледат някои от културно-историческите забележителности в Плевен. 

Финалът на пленера ще бъде поставен с откриване на изложба на 30 юли в Народно читалище "Георги Парцалев-1901". На нея ще бъдат представени произведения на съвременното изкуство - графика, скулптура, живопис, бижутерия, керамика и други. Част от творбите ще останат във фонда

Изпълнителите от британската група „Джайв Ейсис“ бяха удостоени с награда на името на д-р Емил Илиев, създател на международния джаз фестивал с неговото име в Боровец. Отличието им бе връчено в последната фестивална вечер от артистичния директор д-р Татяна Илиева. 

„С групата се познаваме повече от 13 години. Това е тяхното пето участие на международния джаз фестивал и второ на новата локация в курортен комплекс Боровец. През всички тези години тези хора бяха лоялни към паметта на съпруга ми, към мен, нашето семейство и към фестивала“, каза по време на награждаването д-р Татяна Илиева. 

Тя добави, че групата навсякъде е разпространила добрата слава на фестивала и на България. 

Д-р Илиева награди и четирима доброволци, които се включват за поредна година и помагат в организацията. Сертификати получиха тримата самоковски младежи Георги Стоилов, Вен

Според режисьорът пиесата е любопитна с това, че сменя два жанра - започва като комедия и свършва като трагедия. По един много особен начин с един жест рязко се сменя жанра, което бе огромното предизвикателство при работата с актьорите, коментира Мачева. 

Койна Русева участва в репетиционния процес едва шест дни. Не съм предизвиквала актьорската си природа по такъв начин, но реших да приема това предизвикателство, да се доверя, да рискувам, коментира актрисата. Тя допълни, че никога не е работила с този екип, но се чувства добре, на мястото си с ролята и колегите си.

На моменти нямам идея какво иска този човек, коментира образа си на лорда Робърт Дъдли актьорът Борис Кръстев. По думите му лордът е непрекъснато разкъсван от проблема, че най-могъщата кралица е много влюбена в него и му дава короната, но е влюбен в друго момиче и му се иска да има и двете. Комичното и трагичното в образа е, че си мисли, че може да има и двете и нещата ще се оправят, каза Кръстев. 

Композиторът Христо Намлиев разкри, че заради рязката промяна на жанра в средата на спектакъла, е подходил много деликатно към звуковата картина.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Кинофестивалът в Сан Себастиан ще бъде открит с римейка на еротичната филмова класика "Емануела"
Новата песен на Графа е „Един път на един милион“
Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ ще се включи в Европейските дни на наследството с три изложби
Украйна предприе културен десант в САЩ
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.